Plaże

Plaża Cala Galdana

Wybrzeża Minorki to autentyczny raj. Na 216 km linii brzegowej, wyspa ma ponad 70 plaż, które są na wyspie największą atrakcją.

Większość plaż jest piaszczysta z delikatnym i białym piaskiem  kontrastujący z czystymi wodami, tworzą piękne połączenie. Minorka piękno swoich plaż zawdzięcza zimowym sztormom Poseidonia, które pozostawiają duże ilości wodorostów na piasku. Tym samym piasek, przykryty wodorostami, nie może być zmyty przez fale. Obecność zimowego sztormu pozostawia plażę i wody otaczające wyspę w świetnej jakości przed nadchodzącym sezonem.
Plaże Minorki zaspokoją potrzeby każdego turysty. Są plaże blisko kurortów ze wszystkich rodzajów usług i takie które są bardziej dziewicze i w mniej dostępnych zakątkach wyspy. Naturalne i różnorodne wybrzeże przyczyniło się do tego że Minorka została uznana przez UNESCO w 1993 roku, jako Rezerwat Biosfery. Obecnie wszystkie dziewicze obszary przybrzeżne są chronione przez prawo. Celem jest zachowanie istniejących różnych ekosystemów, aby kolejne pokolenia mogły cieszyć się naturą wyspy w jej najczystszej formie.

 Plaże na północy

Plaże te, często dość puste, oferują niepowtarzalne widoki. Pomiędzy skalnymi formacjami łupkowymi i czerwonymi glinami znajdziemy przytulne plaże w złotych kolorach. Kolor krystalicznie czystych wód morze po północnej stronie oscyluje pomiędzy głębokim lazurem a wodną zielenią. Dno morskie, bardziej skaliste, jest dużą atrakcją dla miłośników snorkelingu, gdyż sprawia, że okolice tych plaż zamieszkałe są przez wiele gatunków ryb i przyjazne kormorany. Spośród pełnych życia północnych plaż wyróżnia się Cala Morell (doskonale nadająca się do nurkowania) oraz Arenal den Castell. Jeśli chcesz zaś poczuć się jak w raju, musisz dotrzeć do kuszących wód dziewiczych plaż takich jak Cala Tortuga, Cala Pilar, Cavalleria czy Pregonda.

Plaże na południu

Jeśli poprosimy Cię abyś zamknął oczy i wyobraził sobie rajską plażę…zobaczysz plażę w Macarelli, z palmami, choć nigdy ich na Minorce nie było. Bo jeśli dla Ciebie rajska plaża to zatoczka o delikatnym białym piasku, z turkusową wodą, tak krystalicznie czystą, że dno jest widoczne w najgłębszych miejscach jak na dłoni, to jest to plaża Macarella. Albo też Mitjana, Turqueta, Son Bou, Binidali, Son Saura, Trebaluger… A to tylko te plaże, które pozostają dziewicze, bo jeśli doliczymy plaże zabudowane, to trzeba dodać miejsca tak niezrównanie piękne jak Cala Galdana czy Punta Prima, aby wymienić tylko te dwie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *