Turystyka wodna

Żeglarstwo

Nie ma ciszy podobnej do tej, której można zaznać płynąc po morzu bez użycia silnika, gdy jedynym dźwiękiem jest łopot rozpostartych żagli, kiedy można dać się ponieść falom oceanu… Przy łagodnym wietrze na wodach Minorki pojawia się mnóstwo żagli. Można spotkać zarówno tradycyjne llauts o łacińskim żaglu lub eleganckie i nowoczesne żaglówki, zawsze obecne na wodach Balearów, jak też śmiałe jachty regatowe czy skromne optymisty z młodziutką załogą. Taka właśnie jest Minorka, wyspa wiatru i ciszy, raj dla amatorów żagli.

Kajaki

Na minorce spotkamy specyficzne ukształtowanie geologiczne, które czyni ją wyspą naprawdę szczególną, dzieląc ją na dwie zupełnie różne krajobrazowo części: północną i południową. Cechą charakterystyczną części południowej są olśniewające białe skały wapienne, dzięki którym powstały drobno piaszczyste plaże o turkusowych wodach. Na tym wybrzeżu rzeźba terenu jest na ogół niższa niż na północy, więcej na nim zatoczek i ustronnych miejsc powstałych na skutek erozji morskiej. Pływanie kajakiem staje się przez to łatwiejsze, poniważ nie trudno tu o miejsce na postój i wypoczynek. Z drugiej strony rozciąga się wybrzeże północne, które ukształtowane jest ze skały łupkowej i gliny, przez co posiada ciemniejsze barwy, tworzy strome zbocza i złociste plaże. Co prawda wiosłowanie na tych wybrzeżach jest trudniejsze, ale mają za to one nieporównywalne walory w postaci bardziej skalistego i pełnego życia dna morskiego oraz dużej ilości wysepek czekających na odkrycie. Jednak najważniejszą zaletą dla amatorów kajaków jest na Minorce możliwość wyboru trasy w zależności od tego, z którego kierunku wieje wiatr. Przy wietrze połnocnym można odnaleźć spokój na wodach południowych, jesli zaś wieje z przeciwnej strony, to na północy będzie można wiosłować bez przeszkód.

Nurkowanie

W kryształowym morzu Minorki kryje się nieznany i magiczny pejzaż wyspy. Pod jej wodami otwiera się czarujący świat podmorskich grot, wyścielanych morską trawą łąk, labiryntów utworzonych przez rafy i głębokich przepaści. Zanurkuj w to morze pełne historii, pozostałości po antycznych cywilizacjach obecnych swego czasu na wyspie, dziś wypołnionych miejscowymi gatunkami. Pasjonaci nurkowania odkryją na Minorce prawdziwy raj fauny i flory morskiej doskonale dostrojonych do otoczenia – czystego i wypieszczonego przez miejscowych mieszkańców. Zdaj się na doświadczenie ośrodków nurkowych zlokalizowanych na całym wybrzeżu i odkryj podwodny świat Minorki.

Surfing i Windsurfing

Mieszkańcy Minorki przyzwyczajeni są do patrzenia skąd wieje wiatr. Błogosławieństwem każdej wyspy jest możliwość poczucia, że można zapanować nad wiatrem – wystarczy tylko wiedzieć skąd wieje i odpowiednio wybrać miejsce wyprawy, w zależności od tego czy szukamy jego podmuchu czy ciszy. Chyba nie istnieje sport lepiej bratający człowieka z wiatem niż windsurfing. Dlatego właśnie jest to sport uprawiany na wyspie od wielu lat, szczególnie w zatoce Fornells. Nieco krótszą hostorie ma surfing, choć sport ten bardzo szybko zakorzenił się na najbardziej otwartych na morze plażach, gdzie fale rosną od samego horyzontu.

 

menorca.es

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *